Açıklama: Düşen Çin jetinin kara kutuları nasıl incelenecek

Çinli yetkililer 23 Mart Çarşamba günü , Pazartesi günü 132 kişiyle birlikte bir dağın yamacına düşen China Eastern Airlines jetinin kara kutularından birini bulduklarını söylediler. Çin'in havacılık düzenleyicisinden bir yetkili, bulunan kara kutunun "ağır hasarlı" olduğunu ve bu aşamada uçuş veri kaydedicisi mi yoksa kokpit ses kaydedicisi mi olduğundan emin olmadıklarını söyledi. Yetkili, jetin kara kutularının her ikisinin de Honeywell tarafından üretildiğini, modellerin isimlerini vermeden söyledi. Kara kutu okuma işlemi bu şekilde işler.

Kara Kutu Nedir?

Aslında siyah değiller, yüksek görünürlüklü turuncular. Uzmanlar, takma adın nasıl ortaya çıktığı konusunda hemfikir değiller, ancak bu, uçaklar düştüğünde cevap arayışıyla eş anlamlı hale geldi. Birçok tarihçi, icatlarını 1950'lerde Avustralyalı bilim adamı David Warren'a atfeder. Onlar zorunludur. Amaç yasal sorumluluk tesis etmek değil, sebepleri tespit etmek ve kazaların önlenmesine yardımcı olmaktır.

NASIL GELİŞMİŞLER?

En eski cihazlar, tel veya folyo üzerine sınırlı veri kaydetmiştir. Modern olanlar katı hal belleği kullanır. Kayıtlar, çarpma anında yerçekimi kuvvetinin 3.400 katına dayanabilen, çarpışmada hayatta kalabilen kapların içine yerleştirilmiştir. Her iki kara kutu kaydı da Mart 2019'da Çin Doğu uçağı gibi çok yüksek bir hızla yere dalan Etiyopya Havayolları 737 MAX kazasından kurtarıldı. NE KADAR BÜYÜKLER? Yaklaşık 4,5 kg ağırlığındadırlar ve dört ana parça içerirler: Cihazı sabitlemek ve kayıt ve oynatmayı kolaylaştırmak için tasarlanmış bir kasa veya arayüz, bir su altı konum belirleyici işaretçisi, paslanmaz çelik veya titanyumdan yapılmış çekirdek muhafaza veya "Çarpmaya Karşı Dayanıklı Bellek Birimi" ve iç orada, çiplerdeki veya daha eski formatlardaki kayıtlar. İki kayıt cihazı vardır: Pilot sesleri ve kokpit sesleri için bir kokpit ses kayıt cihazı (CVR) ve irtifa, hava hızı, yön ve motor itişi gibi parametreler hakkında bilgi yakalayan bir uçuş veri kayıt cihazı (FDR).

KAYITLAR NASIL İNCELENECEK?

Teknisyenler, verileri yanlışlıkla silmemelerini sağlamak için koruyucu malzemeyi çıkarır ve bağlantıları dikkatlice temizler. Ses veya veri dosyası indirilmeli ve kopyalanmalıdır. Verilerin kendisi ilk başta hiçbir şey ifade etmez. Grafiklere dönüştürülmeden önce ham dosyalardan kodu çözülmelidir. Müfettişler bazen "spektral analiz" kullanırlar - bilim adamlarının zar zor duyulabilen alarmları veya bir patlamanın ilk kısacık çatlağını seçmelerine izin veren sesleri incelemenin bir yolu.