Sabah 100 yıllık karbon ticareti anlaşması: Yerli topluluklar istişare eksikliğinden yakınırken tartışmalar, ayrıntılar

Putrajaya, eyalet hükümetinin ulusal otoriteye danışması gerektiğini söylerken, Sabah'ın başsavcısı anlaşmayı "yasal olarak güçsüz" olarak nitelendirdi. KOTA KINABALU: Sabah'ın batı kıyısındaki Ulu Papar'daki Kampung Buayan'a giden yol, asfalttan çakıla dönüşüyor ve ardından kısa bir yağmurdan hemen sonra neredeyse çamura dönüşen kırmızı toprak. Bir arazi aracıyla bile, küreği kırmak veya araba sıkıştığında çamurdan yavaşça vinçle çıkarmak gerekiyor. Kampung Buayan sakinleri ve çevredeki köyler, Kota Kinabalu'nun sadece 40 km güneybatısındaki Crocker Range Ulusal Parkı'nın kenarında yaşıyor ve burada çeltik ve geçimlerini sağlamak için diğer mahsulleri ekiyorlar. Bazıları ayrıca kişisel kullanımları için yiyecek, geleneksel otlar ve yakacak odun dahil olmak üzere orman ürünleri elde etmek için düzenli olarak yakındaki bir ormana girer. Geçen yıl Ekim ayı sonlarında imzalanan bir karbon ticareti anlaşması olan Doğa Koruma Anlaşması (NCA) haberleri, bu tür yerli toplulukları endişelendiriyor. Sabah eyalet hükümeti ile Hoch Standard Pte Ltd adlı Singapur'a kayıtlı bir şirket arasında imzalanan bir anlaşma olan NCA, karbon ticaretine ve Sabah'ın 2 milyon hektarlık orman rezervinden diğer karbon dışı ve doğal sermayenin paraya çevrilmesine dayanan bir kar paylaşımı anlaşmasıdır. NCA kapsamında belirlenir. Karbon ticareti, şirketlerin ve diğer kuruluşların karbondioksit veya diğer sera gazları salmasına izin verecek olan karbon kredilerinin alım satımını içerir. Piyasaya dayalı sistemin amacı, küresel ısınmaya katkıda bulunan emisyonları azaltmaktır. NCA uyarınca, Sabah'ın karbon kredilerinin ve diğer doğal sermayenin satışından elde edilen gelirin yüzde 70'i eyalet hükümetine gidecek. Basında çıkan haberlere göre, kalan yüzde 30 Hoch Standard'a gidecek. Anlaşma ayrıca Hoch Standard'ın, belirlenen 2 milyon hektarlık orman içindeki bozulmuş alanların korunmasına ve yeniden ağaçlandırılmasına yardımcı olmak için bir Doğa Koruma Yönetim Planı geliştirmesini ve restorasyon masrafları Sabah hükümeti tarafından karşılanmasını gerektiriyor. Anlaşmaya göre, Hoch Standard, anlaşma süresinin ilk iki yılında bu belirlenmiş alandan 50.000 hektarı restore edecek ve ticarileştirecek. Bu noktada, etkilenen bölgenin kesin sınırlarının belirlenmesi ve yerli toplulukların belirlenen alandan kaynak çıkarmaya devam edip edemeyeceği gibi diğer uygulama ayrıntıları henüz açıklanmadı. Anlaşma, yerli topluluklar ve Sabahan aktivistleri tarafından, önceden istişare ve uygulama ayrıntılarının eksikliği nedeniyle eleştiri konusu oldu. Eyalet başsavcısı da imzalanan anlaşmanın mevcut haliyle yasal olarak bağlayıcı olmadığını belirten bir açıklama yaptı. Ancak eyalet hükümeti, projenin uzun vadeli ekonomik faydaları ve uygulanabilirliği konusunda iyimserliğini koruyor.

“HİÇBİR DEVLET YETKİSİ SÖZLEŞMEYİ AÇIKLAMADI”

NCA ile ilgili ayrıntılar ilk olarak, çevre haber portalı Mongabay'ın Sabah'ın yerli topluluklarının farkında olmadıkları 2 milyon hektarlık bir karbon anlaşmasına kilitlendiğini bildirmesinin ardından geçen yılın sonlarında ortaya çıktı. Hoch Standard Pte Ltd'nin kurumsal danışmanı olan Sabah yerlisi Stan Lassa Golokin'in, Singapur şirketi adına Sabah'ın Orman Baş Koruyucusu Frederick Kugan ile anlaşmayı imzaladığı bildirildi. İmza törenine Sabah Baş Bakanı Hajiji Noor ve Başbakan Yardımcısı Jeffrey Kitingan tanık oldu. Malezya medyası ayrıca, Hoch Standard'ın proje direktörü ve NCA anlaşmasının stratejik fon sağlayıcısı olan Dr Ho Choon Hou'nun, eyalet hükümetine projenin başlaması için gereken fonların ve paraların kanıtlarını sunduğunu söylediğini aktardı. Aynı zamanda Singapur'un Meksika'da yerleşik olmayan büyükelçisi olan Dr Ho, şirketin Sulawesi, Batı Avustralya ve Doğu Timor ile diğer karbon ticareti projeleri hakkında aktif görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Aktivistler ve politikacılar, özellikle yakın bölgelerdeki yerli topluluklarla herhangi bir istişare sürecinden geçmediği için anlaşmanın ayrıntılarını sorguladılar. Ormanın kenarındaki Ulu Papar bölgesinde bir anaokulu öğretmeni ve eski köy muhtarı olan Mdm Irene Kodoyou, "Hiçbir hükümet yetkilisinin NCA'nın ne olduğunu açıklamak için geldiğini görmedik" dedi.
“Medyadan öğrenmek zorunda kaldım. Ve anlaşmayla ilgili aktivistler ve sivil toplum kuruluşları (STK'lar) ile temasa geçene kadar bunun ne anlama geldiğini hala anlamadım.” “NCA'nın ve hatta pilot projenin nerede uygulanacağını bilmiyoruz. Hayatımızı alt üst etmesinden korkuyorum.”
Aynı şekilde, yıllardır yerli topluluklarla çeşitli kalkınma projelerinde çalışan bir aktivist olan eski Sabah senatörü Adrian Banie Lasimbang, anlaşmadan ancak basında çıkan haberleri gördükten sonra haberdar olduğunu söyledi. Gazetecilere, ağaçların ayakta kalmasını sağlarken devlet için bir gelir kaynağı olacağı için başlangıçta hevesli olduğunu söyledi. Ancak, basında çıkan haberlere göre, Sabah'ın tamamen korunan orman alanlarının tamamının 100 yıl boyunca Hoch Standard tarafından kontrol altına alınacağı gerçeği de dahil olmak üzere, daha fazla ayrıntı ortaya çıkınca bu coşku şoka dönüştü. “Temelde orman yönetimi veya karbon ticareti konusunda çok az deneyimi olan veya hiç tecrübesi olmayan bir şirkete ormanlarımızın egemenliğini bırakmaktır” dedi. Şirketin Singapur Muhasebe ve Kurumsal Düzenleme Kurumu'ndaki listesine göre, şirket bir yatırım holding şirketidir. Hoch Standard'ın faaliyetleri ayrıntılı değildi. Benzer şekilde, sivil toplum koalisyonu Sabah Çevre Koruma Derneği başkanı Alexander Yee, bir karbon ticareti anlaşması fikrine karşı olmadığını söyledi. Ancak, NCA'nın nasıl sonuçlandırıldığına dair endişelerini dile getirdi. "Öncelikle, bir karbon kredisi operatörü, Birleşmiş Milletler Yerli Halkların Hakları Bildirgesi'nin (UNDRIP) bir parçası olan FPIC'nin (Özgür, Ön ve Bilgilendirilmiş Onay) bir gereklilik olduğunu bilmelidir." "DCM'miz (başbakan yardımcımız) bölgenin tanımlanmadığını söyledi. Yine de bunun korunan bir alan olacağını söylemeye devam etti, bu da rızanın verildiği anlamına geliyor,” dedi Bay Yee. Bay Lasimbang, anlaşmanın bir kopyasını ve onu çevreleyen diğer yazışmaları almak için Bay Kugan ve Sabah hükümetini davalılar olarak adlandırarak NCA hakkında bir dava açtı. Orman kaynaklarına erişim de dahil olmak üzere yerel geleneksel hakları olan farklı yerli Sabahan topluluklarının NCA'dan nasıl etkilenebileceği konusunda daha fazla netlik arıyor. Sızdırılan anlaşmanın bir kopyası çevrimiçi forumlarda yayınlandı ve anlaşmayı eleştirenler, bazı maddelerin yerel toplulukları dezavantajlı hale getirebileceğini savunuyor. Örneğin, bir madde Sabah'ın anlaşma süresince Hoch Standard'a hem karbon sermayesine hem de karbon dışı sermayeye (kereste, petrol ve gaz ve diğer maden kaynakları hariç) tüm haklarını vereceğini belirtir. Hoch Standard'a karbon dışı sermaye haklarının verilmesi, biyolojik çeşitlilik ve hatta su kaynakları gibi konular üzerinde kontrol sahibi olabileceği anlamına gelir. Ayrıca anlaşma, eyalet yasama meclisi ve yürütme organında personel değişikliği olsa bile gelecekteki Sabah hükümetlerini bağlar. Hoch Standard'ın şirket adına anlaşmayı imzalayan danışmanı Bay Golokin, muhabirlerle ile iletişime geçtiğinde yorum yapmayı reddetti. Proje direktörü Dr Ho, sorulan sorulara yanıt vermedi.