DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21132040,08%
İstanbul
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DAP başkanı, Malezya parlamentosundaki güvenlik hareketinin yenilgisinden muhalefet suçlu değildir, dedi

DAP başkanı, Malezya parlamentosundaki güvenlik hareketinin yenilgisinden muhalefet suçlu değildir, dedi

ABONE OL
Mart 31, 2022 19:22
DAP başkanı, Malezya parlamentosundaki güvenlik hareketinin yenilgisinden muhalefet suçlu değildir, dedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KUALA LUMPUR: Demokratik Hareket Partisi (DAP) lideri Anthony Loke, 23 Mart Çarşamba günü parlamentoda masaya yatırılan bir güvenlik hükmü önergesinin yenilgisinden Muhalefet tarafının sorumlu tutulmaması gerektiğini söyledi.

Yeni atanan genel sekreter, önergenin yenilgisinin muhalefet bloğunun geçen yıl hükümetle varılan iki taraflı Mutabakat Zaptı (MOU) kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmemesi olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Perşembe günü parlamentoda konuşan Bay Loke, hükümetin Ağustos ayında çoğunluğu elinde tuttukları için 2012 Güvenlik Suçları (Özel Tedbirler) Yasası’nın (SOSMA) uygulanmasını uzatmak için oylamayı kaybetmesini beklemediğini söyledi.

İçişleri Bakanı Hamzah Zainuddin’in, bu yılın 31 Temmuz’undan itibaren beş yıl süreyle şüphelileri yargılamadan 28 güne kadar tutuklama yetkilerinin uygulanmasını uzatmak için sunduğu önerge, blok oylamasına sunulduktan sonra reddedildi.

“Hükümetin yanında 114 veya 115 milletvekili var ama dün katılanların sayısı sadece 84 idi. Bizde 86 vardı. 30 tanesi katılmadı.

“Bu önergeyi geçemediğimiz için bizi suçlamayın. Başarısız oldu çünkü hükümet bloğundan toplantıya katılmayan 30 parlamenter vardı” dedi.

Seremban Milletvekili, 2019 Anayasa (Değişiklik) Yasasını değiştirmek için başka bir yasa tasarısı üzerinde yapılan tartışma sırasında bunu söyledi.

Alt Meclis’te şu anda 220 milletvekili bulunuyor.

Bay Loke ayrıca önergenin yenilgisinin parlamentonun bir lastik damgası olmadığını gösterdiğini ve hükümet tarafından getirilen tüm önergelerin onaylanamayacağını kanıtladığını söyledi.

Ancak, önergeyi desteklememekle muhalefetteki Pakatan Harapan (PH) koalisyonunun geçen yıl 13 Eylül’de hükümet ile aralarında imzalanan Mutabakat Muhtırasını ihlal ettiği anlamına gelmediğini söyledi.

Mutabakat Muhtırası’na göre, muhalefetin herhangi bir hükümet faturasını ancak müzakere edildikten ve üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra oylamayı desteklemeyi veya çekimser kalmayı kabul edeceğini söyledi.

Bay Loke, SOSMA değişiklik tasarısının muhalefetle müzakere edilmediğini söyledi.

Ayrıca önergenin yenilgisinin Başbakan İsmail Sabri Yaakob’un hükümetinin parlamentodaki desteğini kaybettiği anlamına geldiğini de düşünmüyordu.

“SOSMA önerisini kabul etmedik ve reddettik ama bu başbakanın desteğini kaybettiği anlamına mı geliyor? Cevap hayır çünkü yükümlülüğümüz, yaptığımız 2022 Bütçesini onaylamaktı. Dolayısıyla Başbakan’a güven önergesi sorunu hiç gündeme gelmiyor” dedi.

MOU İHLAL EDİLMEMİŞTİ: PKR

PH ve Parti Keadilan Rakyat (PKR) iletişim direktörü Fahmi Fadzil de önergenin yenilgisinin hükümete olan inancın kaybı anlamına gelmediğini söyledi.

Lembah Pantai Milletvekili bir Tweet’te, önergenin muhalefet ve hükümet arasında Mutabakat Muhtırası’nda müzakere edilen konularda yer almadığını söyledi.

Bazı kilit politikacılar, özellikle Birleşik Malay Ulusal Örgütleri’nden (UMNO) olanlar, güvenlik önergesinin yenilgisini Mutabakat Muhtırası’nın ihlal edildiğinin ve dolayısıyla parlamentonun feshedilmesi ve seçim çağrısı yapılması gerektiğine dair kanıt olarak göstermişti.

“Onların gündemi bu. Katılmadığımız bazı politikalar olduğu ve SOSMA’nın bunlardan biri olduğu ilkesine bağlıyız. Ama aynı fikirde olduğumuz bazı politikalar var.

“Seçim yapabileceğimiz bir zamana kadar hükümetin istikrarlı olmasını sağlamak istiyoruz. Bu ilkeye bağlıyız. Umut karşıtı yasayı tam olarak destekleyeceğiz” dedi Bay Loke.

Mutabakat Muhtırası’na göre, parlamento bu yılın 31 Temmuz’undan önce feshedilemez.

Mutabakat Muhtırası’nın ihlal edildiğini iddia edenler arasında, Barisan Nasional’ın geçen yıl Kasım ayında yapılan Melaka seçimlerinde ikna edici galibiyetleri karşısında erken seçim çağrısında bulunan UMNO başkanı Ahmad Zahid Hamidi ve UMNO başkan yardımcısı Mohamed Hasan ve Johor vardı. 12 Mart’taki anketler

Çarşamba günü, meclis başkanı Azhar Azizan Harun blok oylamasında 84 milletvekilinin lehte, 86’sının aleyhte oy kullandığını, 50 milletvekilinin bulunmadığını duyurdu.

Star, Bay Azhar’ın blok oylama süreci için salona geç geldikleri için en az üç milletvekilini oylamadan diskalifiye ettiğini bildirdi.

Ayrıca, Bay Hamzah’ın hükümetin SOSMA’nın 4(5) alt bölümü uyarınca gözaltı yetkilerini ilk kez genişletmeye çalışmadığını söylediğini aktardı.

İlk olarak 31 Temmuz 2012’de yürürlüğe girdiğini ve ilk olarak 31 Temmuz 2017’de, bu yılın 31 Temmuz’una kadar beş yıl süreyle uzatıldığını söyledi.

Hamzah ayrıca şüphelileri bu kadar uzun süre alıkoymak için önleyici yasaların hala gerekli olduğunu söyledi.

Bu yıl 2016 ile Ocak arasında SOSMA kapsamında toplam 3.717 şüphelinin gözaltına alındığını, 126 şüphelinin terörle suçlandığını ve 552’sinin göçmen kaçakçılığıyla suçlandığını söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.