DOLAR 32,5995 0.35%
EURO 34,8147 0.16%
ALTIN 2.508,030,96
BITCOIN %
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çin, yaşlılar için COVID-19 aşıları konusunda baskı yapıyor

Çin, yaşlılar için COVID-19 aşıları konusunda baskı yapıyor

ABONE OL
Nisan 4, 2022 00:07
Çin, yaşlılar için COVID-19 aşıları konusunda baskı yapıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PEKİN: Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinde bir öğretmene okulu tarafından bir şekilde 60 yaş ve üzeri aşılanmamış dört kişiyi bulması ve bölgenin yaşlılara aşı oranını artırmaya yardımcı olmak için onlara COVID-19 aşısı yaptırmaları gerektiği söylendi.

Aksi takdirde, performans değerlendirmesi etkilenecektir.

Sherry adındaki öğretmen verdiği demeçte, “Ama (benim) öğretmem gereken derslerim var… Öğrencilerimi öylece bırakıp samanlıkta iğne aramaya gidemem” dedi.

Bölgesindeki diğer bazı kişilere işverenleri tarafından benzer görevler verildiğinden, Sherry yaşlıları kazanmak için rekabeti yenmek için kendi cebinden nakit teşvikler sunmak zorunda olduğunu söyledi. Aşı yaptırmayı başardığı iki kişiye toplamda yaklaşık 1.000 yuan (158 ABD Doları) harcadığını söyledi.

Geçen ay, Omicron varyantı, rakamlar uluslararası standartlara göre mütevazı olsa da, 2020 Wuhan salgınını içerdiğinden dünyanın en kalabalık ülkesini en büyük COVID-19 salgınına sürükledi.

Mart ayında, 2021’in tamamındaki enfeksiyon sayısının dört katından fazla olan 38.000’den fazla yerel semptomatik vaka vardı. Bu sayı, Çin’in ayrı olarak sınıflandırdığı semptomu olmayanları içermiyordu.

Bununla birlikte, Çin, bulaşmaları ortaya çıkar çıkmaz engelleme politikasını sürdürüyor ve düşük aşılama oranları nedeniyle yaşlıları zayıf bir halka olarak görüyor.

60 yaş üstü 264 milyon kişiden yaklaşık yüzde 20’si 25 Mart itibariyle birincil aşılarını tamamlamamıştı. Karşılaştırıldığında, 1.41 milyar nüfus için tam aşılama oranı yüzde 88 civarında.

Yetkililer, bazı yaşlıların aşılama sonrası olası reaksiyonlardan endişe duyduğunu veya aşıları gereksiz bulduğunu söylüyor.

Enstitü temsilcisi Qin, Pekin’deki bir huzurevinde 43 yaşlı sakininden sadece üçünün aşılandığını söyledi.

Qin, Reuters’e verdiği demeçte, “Hiçbir yaşlı bireyin aile üyelerinden hiçbiri gönüllü olarak aşı talebinde bulunmadı.”

Qin, evdeki birçok kişinin mevcut koşullar nedeniyle uzun süreli tedavi altında olduğunu ve aile üyelerinin COVID-19 aşılarının rutin ilaçları nasıl etkileyeceği konusunda endişelendiğini söyledi.

“(Yaşlıların) çok yaşlı olduğunu, zaten dışarı çıkmadığını, zaten yatalak olduğunu, bu yüzden aşıya gerek olmadığını düşünen aileler olacak.”

AŞI TEŞVİKLERİ

Çin, son COVID-19 salgınında ölümlerin çoğunun yaşlılar olduğu Hong Kong’da olanlardan endişe duyuyor. Pekin, eski İngiliz kolonisindeki alevlenmenin anakaranın öğrenmesi gereken bir ders olduğunu söyledi.

Pek çok halk lideri, insanları aşı fikrini yaşlılara aşılamak, henüz aşılanmamış olanların ve aşı olma nedenlerinin kaydını tutmak, aşılarla ilgili endişeleri gidermek için onlarla görüşmeler yapmak ve kaç doz aşıyı titizlikle güncellemek için kapıları çalmaya gönderdi. hedefsizler.

Çin’in 2021’deki kitlesel COVID-19 aşı kampanyasında kullanılan bu yöntem, bazı son tarihler yaklaştıkça yeni bir ivme görebilir.

Kuzeybatıdaki Qinghai eyaleti, Nisan ayı sonuna kadar 60 yaş ve üstü 560.000’den fazla kişiye ilk dozu vermeyi hedeflediğini söyledi. Mart ayında yetkililerin herhangi bir ayak sürülmesinden sorumlu tutulacağını söyledi.

Heilongjiang eyaletinin Qitaihe kentindeki bir bölge olan Taoshan, 60 yaşından büyük sakinlerinin yüzde 83,2’sini 1 Nisan’a kadar aşılamak için verilen mücadelenin “kazanılması gerektiğini” ve kötü bir iş çıkaran insanları ve kurumları isimlendirip utandıracağını söyledi.

Birçok bölge, alışveriş kuponları, ücretsiz bakkaliye ve hatta nakit para gibi, bazıları yaşlıları hedef alan aşılar için teşvikler dağıttı.

Mart ayında Pekin’in Chaoyang semtindeki bir mahalle, sakinlere cep telefonu mesajları göndererek 60 yaş üstü kişilere ilk iğnelerini yaptıktan sonra 500 yuan verileceğini söyledi.

Guangdong öğretmeni Sherry, henüz aşılanmamış yaşlıları bulma konusunda kırmızı sıcak bir “yerel pazar” ortaya çıktığını söyledi. Bazı meslektaşları, yaşlılara, atış yapmaları için kişi başına 1.000 yuan’den fazla para ödediğini söyledi.

“Çok gerçeküstü hissettiriyor,” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.