DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21655521,11%
İstanbul
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Diyabet Tarihinde İz Bırakan Harika Kadınlar

Diyabet Tarihinde İz Bırakan Harika Kadınlar

ABONE OL
Mart 23, 2022 05:19
Diyabet Tarihinde İz Bırakan Harika Kadınlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Umarım hepiniz Mart ayının Kadın Tarihi Ayı olduğunun ve 8 Mart’ın her yıl Uluslararası Kadınlar Günü olduğunun farkındasınızdır. Bununla, Diyabet Topluluğumuz üzerinde silinmez bir etki bırakan bazı etkili kadınları öne çıkarmaktan gurur duyuyoruz. Aşağıdaki liste, siz bunu okurken bile aktif olarak bir fark yaratan kadınların yanı sıra on yıllar öncesini yansıtmaktadır.

Şüphesiz, dünyamız bu kadınlar olmadan aynı olmazdı. Bu yüzden eğer isimlerini hiç duymadıysanız, şimdi biraz teşekkür etme şansınız var.

Dr. Priscilla White

Diyabette erken bir öncü olan Dr. Priscilla White , Boston’da efsanevi Dr. Elliot Joslin ile birlikte çalıştı ve 1920’lerde insülinin keşfinden kısa bir süre sonra Joslin Diyabet Merkezi’ni kurdu. Hemen o klinikte diyabetli çocuklarla çalışmaya başladı ve 1920’lerde ve 40’larda (diyabetli kadınların hamilelik sırasında özel bakım almaları için savunuculuk dahil) çocukların diyabet bakımı ve hamileliğinde öncü oldu. Clara Barton Kız Kampı’nın yaratılmasında etkili oldu.1930’ların başında. Tarih, Dr. White Joslin’de çalışmaya başladığında fetal başarı oranının yüzde 54 olduğunu ve 1974’te emekli olduğunda yüzde 90’ın üzerine çıktığını gösteriyor. 5 yıllık çalışması boyunca, 2.200’den fazla diyabetli kadının doğumunu ve yaklaşık 10.000 tip 1 diyabet (T1D) vakasının gözetimini yönetti. Emekli olduktan sonra diyabetli gençlerin duygusal sorunları üzerinde çalışmaya devam etti. 1960 yılında Dr. White, prestijli Banting Madalyası’nı alan ilk kadın oldu ve dünyanın en seçkin 12 doktorundan biri seçildi.

Dr. M. Joycelyn Elders

Başlangıç olarak, bu kadın Arkansas’ta pediatrik endokrinoloji alanında kurul onaylı ilk kişiydi. Eyaletin yoksul bir kırsal bölgesinde çiftçilik yapan yoksul bir anne babanın çocuğu olarak doğduğundan, bu başlı başına dikkate değerdi. Öğrenim ücretini ödemek için yerleri ovuşturdu ve kardeşleri fazladan pamuk topladı ve kolej için otobüs ücretini ödemeye yardımcı olmak için komşularına ev işleri yaptı. Daha sonra üniversiteden sonra Ordu’ya katıldı ve sonunda kariyerini pediatrik endokrinolojiye adamadan ve çocukluk çağı diyabeti ve büyümesi üzerine yüzlerce akademik makale yayınlamadan önce fizik tedavi eğitimi aldı. Bu başarı yeterince tarih yazmıyorsa, Amerika Birleşik Devletleri Genel Cerrahı olarak hizmet eden ilk Afrikalı Amerikalı olmaya devam etti.1993 yılında ABD Halk Sağlığı Servisi başkanı olarak görev yapan ikinci kadın oldu.

Dr. Helen M. Free

Dr. Free, 1956’da kocası Alfred ile birlikte, kan şekeri için parmak ucu testlerinin yapılmasından çok önce, glikoz miktarına bağlı olarak rengi değişen idrarı ölçen kimyasal olarak kaplanmış bir daldırma ve okuma çubuğu olan Clinistix’i icat etti! Genç erkeklerin çoğu II. Dünya Savaşı’na seçildikten sonra üniversitede kimyaya karar verdikten sonra, Miles Lab’de (sonunda Bayer’in bir parçası oldu) araştırma yapmak için çalışmaya gitti ve erken nesil idrar testi geliştirdi. Clinitest ve Acetest olarak bilinen bunlar, sıvıya yerleştirildiğinde fışkıran Alka Seltzer benzeri tabletlerdi. Bu, ayrıntılı laboratuvar olanakları olmaksızın bir doktor muayenehanesinde veya hastanede yapılabilecek türünün ilk tanı testiydi ve sonunda Clinistix veTes-BantGüvenilir Kaynakdiyabetli (özürlü) kişilerin şekerlerini evde kontrol etmelerini sağlayan ürünler. Diğer ayrımların yanı sıra Ulusal Mucit’in Onur Listesi’ne girdi. Dr. Free’nin bu Bilim Tarihi Enstitüsü profili , onun tarihi kariyerini ve mirasını oldukça güzel bir şekilde özetliyor ve onun çığır açan çalışmaları olmadan diyabet yönetiminin bugünkü gibi gelişmeyeceğinden eminiz.

Dorothy C. Hodgkin

Bu İngiliz kadının 1930’larda başlayan araştırması, sonunda insülinin (penisilin ve B12 vitamini ile birlikte) üç boyutlu yapısını deşifre edebilecek bir teknolojiye yol açtı. Bu çalışma, 1969’da Nobel Ödülü’nün yanı sıra daha sonra daha yeni insülinler üzerine araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) ve insülinin önemi hakkında kamuoyu bilinci kazanmasına yol açtı. Dr. Hodgkin, Birleşik Krallık’ta yalnızca bilimsel katkılarını değil, aynı zamanda 60’lı ve 70’li yıllarda ABD, Birleşik Krallık, Kore ve Vietnam’daki bilim insanlarının refahı da dahil olmak üzere barış ve insani amaçlara olan tutkusunu takdir eden bir haraç damgası ile onurlandırıldı. . Bilim Tarihi Enstitüsü’nün bu profili onun hayatını derinlemesine inceliyor.

Lee Ducat + Carol Lurie

Pennsylvania’daki bu iki D-Anne , 1990’larda isme “araştırma” eklemek için yeniden markalaşmadan önce 1970’de Juvenil Diabetes Foundation (JDF) olarak bilinen JDRF’nin orijinal kurucularıydı . Aktris Mary Tyler Moore’a dokunanlar onlardı. 1970’lerde T1D savunuculuğunun halka açık yüzü olmak için, aktrisin o zamana kadar pek vokal olmadığı bir şeydi. Bu organizasyonun çalışması, Kongre’de ve on yıllar sonra diyabet araştırmaları için finansman mekanizmasını değiştirdi, tedavi bulunana kadar diyabetle yaşama şeklimizi iyileştiren tedaviler ve teknolojideki gelişmelerin yanı sıra bir tedavi bulmaya odaklandı. Bu kadınlar (ve o zamandan beri bugünün JDRF’sine katılan çok daha fazlası) olmasaydı, D-dünyamız çarpıcı biçimde farklı olurdu.

Rosalyn Sussman Yalow

Eğitim alan bir nükleer fizikçi olan Dr. Yalow , insülin de dahil olmak üzere vücuttaki yüzlerce maddenin konsantrasyonunu ölçmek için kullanılan radyoimmünoassay (RIA) adlı bir şey geliştirdi. Yıllar boyunca birçok farklı sağlık durumu için hormonları, vitaminleri ve enzimleri tanımlamak için kullanıldığından, RIA’yı kullanan araştırma olanakları görünüşte sonsuzdur. Dr. Yalow , Dr. Solomon Berson ile birlikte tip 2 diyabetin daha önce düşünüldüğü gibi tam bir insülin eksikliğinden ziyade vücudun insülinin yetersiz kullanımından kaynaklandığını kanıtlayan çalışması nedeniyle 1977’de Nobel Ödülü kazandı .

Gladys Boyd

İnsülinin ilk zamanlarında bir başka öncü diyabet araştırmacısı olan Dr. Boyd , 1920’lerin başında diyabetli çocukları insülinle tedavi eden Kanada’daki ilk doktorlardan biriydi. İnsülin ortak keşfinden büyük ölçüde etkilendiDr. Frederick BantingGüvenilir KaynakPediatri şefi olarak görev yaptığı ve oradaki tek çocuk doktoru olduğu Kadınlar Koleji Hastanesinde onunla birlikte çalıştı . Kanada Pediatri Derneği’nin Haziran 1923’teki ilk yıllık bilimsel toplantısında insülinli çocukları tedavi eden klinik araştırmasını sundu ve 1925’te o zamanlar diyabet için standart tüketici sağlığı kılavuzu haline gelen “ Diyabet Hastaları El Kitabı ”nı yazmaya devam etti. Önümüzdeki otuz yıl boyunca, çocukluk çağı diyabeti hakkında, pediatrik diyabetin gelecek on yıllarda nasıl ele alınacağına dair zemin hazırlamaya yardımcı olan birçok akademik makale yayınladı.

Dr. Lois Jovanoviç

Santa Barbara endokrinologu, gestasyonel diyabet ve daha geniş anlamda diyabet ve hamilelik hakkında önemli araştırmalara öncülük etti . 1980’e kadar uzanan yüzlerce bebeğin güvenli doğumundan şahsen sorumluydu. Babası da T1D ile yaşadığı için kendisi de üçüncü nesil bir T1D’ydi ve büyükannesi 8 yaşında insülin alan ilk insanlardan biriydi. Bazıları Dr. Jovanoviç’i 1980’lerde bir “Cep Doc” insülin doz hesaplayıcısı oluşturma çalışması ve dönüm noktası olan Erken Gebelikte Diyabet ve Diyabet Kontrolü ve Komplikasyonları Denemesiçalışmalar. Sansum Diyabet Araştırma Enstitüsü’nde çeyrek yüzyıldan fazla zaman geçirdi ve 1996’dan 2013’e kadar orada baş bilim görevlisi olarak görev yaptı. Ayrıca çalışmalarıyla modern Yapay Pankreas araştırmalarının önünü açmaya yardımcı oldu . Eylül 2018’de Dr. Jovanovic’in vefat ettiğini bildirmekten üzüntü duyduk. Onun hakkındaki DiyabetMine profilimizi okuyun .

Barbara Davis

Colorado’daki Barbara Davis Merkezi’nin arkasındaki isim olan bu kadın, diyabet konusundaki çalışmalarına 1977’de Çocuk Diyabet Vakfı’nı kurarak başlayan inanılmaz bir hayırseverdi . Yıllar içinde, bu vakıf diyabet araştırması, eğitimi ve farkındalığı için 100 milyon dolardan fazla para topladı. . Davis , diğerleri arasında , Boston’daki Joslin Diyabet Merkezi ve Los Angeles’taki Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nin Mütevelli Heyetlerinde görev yapmaktadır . O zamanlar Juvenile Diabetes Foundation’dan alınan 1992 Promise Ball İnsani Yardım Ödülü; 1995 yılında Colorado Üniversitesi’nden Humane Letters alanında Fahri Doktora; ve Los Angeles’ta JDRF’den 2004 Melek Ödülü.

Laura Billetdeaux

Billetdeaux, 2000 yılında ailesiyle Florida’daki Disney World’e bir gezi yapma ve CWD (Diyabetli Çocuklar) çevrimiçi forumundan diğer T1D ailelerini davet etme fikrine sahip olan Michigan’da bir D-Annedir . Bununla, o zamandan beri muazzam bir şekilde genişleyen ve dallara ayrılan ve dünya çapında diyabetli birçok kişinin hayatını değiştiren yıllık Friends For Life konferansını kurdu. Bugün hem büyük hem de küçük etkinlikler yılda birkaç kez düzenleniyor.

Dr.Nicole Johnson

1999 yılında Amerika Güzeli seçilen Dr. Johnson , sahnede ve ulusal televizyonda insülin pompası takan ilk kadın oldu ve bunu yaparken dünya çapında bir ilham kaynağı oldu. O zamandan beri halk sağlığı alanında doktorasını kazandı, gazetecilik deneyimini milyonlara ulaşan D-Life TV şovunun ortak sunuculuğunu yapmak için kullandı ve Diyabetli Öğrenciler ve Diyabeti Güçlendirme Vakfı gibi sayısız hayata dokunan kuruluşlar yarattı. JDRF’ye katıldıSonunda diğer hayırsever girişimlere geçmeden önce 2018’de Ulusal Misyon Direktörü olarak. Ocak 2021’de Amerikan Diyabet Derneği (ADA) bilim ve sağlıktan sorumlu başkan yardımcılığına getirildi. Ayrıca, diyabet eşleri ve diğer önemli kişiler hakkında ortaklaşa yazılan bir cilt de dahil olmak üzere, diyabet konularında birkaç kitap yazmıştır.

Tracey D. Brown

2018’de Amerikan Diyabet Derneği’nin (ADA) başkanı olarak atanan Tracey Brown , kurulduğu 1940 yılından bu yana örgütün baş rolünü üstlenen ilk kadın ve aynı zamanda ilk Afrika kökenli Amerikalıydı. Sadece bu değil, aynı zamanda tip 2 diyabetle yaşayan , o gerçekten diyabetle yaşayan ilk kişi oldu bu pozisyona adlandırılabilir. Procter & Gamble’da Ar-Ge kimya mühendisi olarak başladı ve yıllar içinde ADA’ya katılmadan önce RAPP Dallas ve Sam’s Club’da (Walmart’ın bir bölümü) yönetime geçti. Özel sektöre geri dönmek için 2021’de organizasyonun üst rolünden ayrıldı.

Dr. Anne Peters

Tıp profesörü ve USC Klinik Diyabet Programları direktörü Dr. Peters, Doğu Los Angeles’taki ücretsiz diyabet kliniğini dolduran Hollywood seçkinlerinden yetersiz hizmet alanlara kadar çeşitli hastaları tedavi eden ulusal ve uluslararası saygın bir diyabet uzmanıdır. East LA’deki araştırma merkezinde, çevredeki topluluklarda diyabeti önlemek için ekibiyle birlikte çalışıyor. Araştırmaları önde gelen tıp dergilerinde her şekilde yayınlandı ve aynı zamanda bir kitap yazarı ve sık sık konuşmacı olarak yer alıyor. Adı bugünlerde diyabet dünyasının her yerinde görünüyor ve topluluk önünde konuşma rollerinde yankılanan sürekli davullardan biri, diyabette erişim ve satın alınabilirliğin ne kadar önemli olduğudur.

Justice Sonia Sotomayor

Diyabet Topluluğu, aramızdan birinin Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi’nde oturduğunu ve Yargıç Sonia Sotomayor’un 2009 yılında yüksek mahkemeye çıkan ilk İspanyol kadın olmasıyla heyecanlandı. Çocukluğundan beri T1D ile yaşıyor ve iki kitap yazdı. diyabet hakkında konuşmanın yanı sıra farkındalığı artırmanın ve başkalarına ilham vermenin bir yolu olarak hikayesini herkese açık olarak paylaştı. SCOTUS randevusu, kendi hayallerini gerçekleştirirken “Bunu Yapabilirsin”e inanma konusunda ilham alan pek çok genç kız için dünyayı ifade etti.

Dr. Denise Faustman

Harvard Üniversitesi’nde doktor ve araştırmacı ve Massachusetts General Hospital’daki İmmünobiyoloji Laboratuvarı Direktörü Dr. Faustman, diyabet tedavisine yönelik alışılmışın dışında yaklaşımıyla tartışmalı bir figür haline geldi. Birkaç yıl önce, araştırma ekibi, T1D’nin laboratuvar farelerini, yeniden üretmeye ve ölçeklendirmeye çalıştığı CFA adlı bir ilaçla 40 günlük bir enjeksiyonla “tedavi etti”. Muhaliflere rağmen, çalışmaları Diyabet Topluluğunda bir umut dalgası yarattı. Her ne şekilde olursa olsun, çabalarıyla diyabet tarihinde kesinlikle bir yer edindiğine şüphe yok. Kariyeri ve araştırmasıyla ilgili en son DiabetesMine profilimizi okuyun .

Dana Lewis

Kendin yap (DIY) diyabet teknolojisi alanında bir öncü olan Lewis, OpenAPS olarak bilinen ilk açık kaynaklı ev yapımı “yapay pankreas” sistemlerinden birini yaratmasıyla ünlüdür . Seattle’da uzun süredir T1D1 olan Lewis ve kocası Scott Leibrand, bu Kendin Yap sistemini geliştirdi ve milyonlarca olmasa da binlerce diyabetli insanın teknolojiden faydalanmasının yolunu açtı. Lewis, Fast Company tarafından 2017’de yılın “En Yaratıcı İnsanları”ndan biri olarak seçildi ve çalışmaları yalnızca hasta liderliğindeki araştırmaların şekillendirilmesine yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda FDA’nın yeni diyabet teknolojisini, gelişen # WeAreNotWaiting hareketi. Kaliforniya’daki teknoloji meraklısı Katie DiSimone’a da bir övgü veKate Farnsworth , LoopDocs adlı çevrimiçi bir “nasıl yapılır” merkeziyle benzersiz destek sağladığı ve çekirdek teknolojide iyileştirmeler yaptığı için Kanada’dan. Tüm bunlar, Bigfoot Biomedical ve kar amacı gütmeyen Tidepool gibi oyuncuların DIY’den ilham alan yeniliklere yol açtı . Lewis’in başlangıcından sürekli genişleyen bir topluluğa kadar, bu DIY hareketi, yerleşik diyabet endüstrisinin ürün geliştirme şeklini değiştiriyor.

Yukarıda ismi geçen ve hayatlarını toplumumuz için bir fark yaratmaya adayan diğer çalışkan ve etkili Diyabetli Kadınlara teşekkür ederiz!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.