DOLAR 32,5995 0.35%
EURO 34,8147 0.16%
ALTIN 2.508,030,96
BITCOIN %
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ruh Sağlığı, Depresyon ve Menopoz

Ruh Sağlığı, Depresyon ve Menopoz

ABONE OL
Mart 23, 2022 05:19
Ruh Sağlığı, Depresyon ve Menopoz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Menopoz Ruh Sağlığınızı Etkileyebilir

Orta yaşa yaklaşmak yetişkinlerde genellikle stres, endişe ve korku artışını beraberinde getirir. Bu kısmen, azalan östrojen ve progesteron seviyeleri gibi fiziksel değişiklikler ile de ilişkilendirilebilir. Sıcak basması, terleme ve menopozun diğer belirtileri aksamalara neden olabilir.

Yaşlanma, aile üyelerini kaybetme veya evden ayrılan çocuklar gibi endişeler gibi duygusal değişiklikler de olabilir.

Bazı kadınlar için menopoz bir izolasyon veya hayal kırıklığı zamanı olabilir. Aileniz ve arkadaşlarınız neler yaşadığınızı her zaman anlamayabilir veya size ihtiyacınız olan desteği vermeyebilir. Başa çıkmakta güçlük çekiyorsanız, endişe veya depresyon geliştirmeniz mümkündür.

Depresyon Belirtilerini Tanımak

Herkes arada bir üzgün hisseder. Bununla birlikte, düzenli olarak üzgün, ağlamaklı, umutsuz veya boşlukta hissediyorsanız, depresyon başlangıcında olabilirsiniz. Depresyonun diğer belirtileri şunlardır:

 • sinirlilik, hayal kırıklığı veya öfke patlamaları
 • kaygı, huzursuzluk veya ajitasyon
 • suçluluk veya değersizlik duyguları
 • Eskiden zevk aldığınız aktivitelere ilgi kaybı
 • konsantre olma veya karar verme sorunu
 • hafızada kaybolur
 • enerji eksikliği
 • çok az veya çok uyumak
 • iştahınızdaki değişiklikler
 • açıklanamayan fiziksel ağrı
 • Depresyonun Risklerini Anlamak

Menopoz sırasında değişen hormon seviyeleri, fiziksel ve duygusal sağlığınızı etkileyebilir. Ayrıca, östrojen seviyesindeki hızlı düşüş, ruh halinizi etkileyen tek neden olmayabilir. Aşağıdaki faktörler, menopoz sırasında anksiyete veya depresyon geliştirme olasılığını da artırabilir:

 • menopoz öncesi depresyon teşhisi
 • menopoza karşı olumsuz duygular veya yaşlanma fikri
 • işten veya kişisel ilişkilerden artan stres
 • işiniz, yaşam ortamınız veya mali durumunuz hakkında hoşnutsuzluk
 • düşük benlik saygısı veya kaygı
 • çevrenizdeki insanlar tarafından desteklenmiyormuş gibi hissetmek
 • egzersiz veya fiziksel aktivite eksikliği
 • sigara içmek

Depresyonu Yaşam Tarzı Değişiklikleriyle Tedavi Etmek

Menopoz sırasındaki depresyon, hayatın herhangi bir döneminde tedavi edildiği gibi tedavi edilir. Doktorunuz yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar, terapi veya bu seçeneklerin bir kombinasyonunu reçete edebilir.

Depresyonunuzu menopoza bağlamadan önce, doktorunuz öncelikle tiroid sorunları gibi semptomlarınızın fiziksel nedenlerini ekarte etmek isteyecektir.

Teşhis koyduktan sonra doktorunuz, depresyon veya kaygılarınızdan doğal bir rahatlama sağlayıp sağlamadıklarını görmek için aşağıdaki yaşam tarzı değişikliklerini önerebilir.

Yeterli Uyuyun

Menopozdaki birçok kadın uyku sorunları yaşar. Doktorunuz geceleri daha fazla uyumanızı önerebilir. Her gece aynı saatte yatıp her sabah aynı saatte uyanarak düzenli bir uyku programı izlemeye çalışın. Uyurken yatak odanızı karanlık, sessiz ve serin tutmak da yardımcı olabilir.

Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz, enerjinizi ve ruh halinizi artırırken stresi hafifletmeye yardımcı olabilir. Haftada beş gün, günde en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın. Örneğin, hızlı bir yürüyüşe çıkın veya bisiklete binin, havuzda yüzerek tur atın veya tenis oynayın.

Haftalık rutininize en az iki seans kas güçlendirici aktivite eklemek de önemlidir. Ağırlık kaldırma, direnç bantlı aktiviteler ve yoga iyi seçimler olabilir. Planlanan egzersiz rutinlerini doktorunuzla tartıştığınızdan emin olun.

Gevşeme Tekniklerini Deneyin

Yoga, tai chi, meditasyon ve masaj, stresi azaltmaya yardımcı olabilecek rahatlatıcı aktivitelerdir. Ayrıca geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olma avantajına da sahip olabilirler.

Sigarayı bırakmak

Araştırmalar, sigara içen menopozdaki kadınların sigara içmeyenlere kıyasla depresyon geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Halen sigara içiyorsanız, bırakmak için yardım isteyin. Doktorunuz size sigarayı bırakma araçları ve teknikleri hakkında bilgi verebilir.

Destek Gruplarını Arayın

Arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz size değerli sosyal destek sağlayabilir. Bununla birlikte, bazen topluluğunuzdaki aynı zamanda menopoza giren diğer kadınlarla bağlantı kurmak yardımcı olur. Unutma, yalnız değilsin. Bu değişimden geçen başkaları da var.

İlaçlar ve Terapi Yoluyla Depresyon Tedavisi

Yaşam tarzı değişiklikleri rahatlama getirmezse, doktorunuz diğer tedavi seçeneklerine bakabilir. Örneğin hormon replasman tedavisi, antidepresan ilaçlar veya konuşma terapisi önerilebilir.

Düşük Doz Östrojen Replasman Tedavisi

Doktorunuz, oral hap veya cilt yaması şeklinde östrojen replasman tedavisi reçete edebilir. Araştırmalar, östrojen replasman tedavisinin menopozun hem fiziksel hem de duygusal semptomları için rahatlama sağlayabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, östrojen tedavisi meme kanseri ve kan pıhtılaşması riskinizi de artırabilir.

Antidepresan İlaç Tedavisi

Hormon replasman tedavisi sizin için bir seçenek değilse, doktorunuz geleneksel antidepresan ilaçları reçete edebilir. Bunlar, hayatınızdaki değişikliklere uyum sağlarken kısa vadede kullanılabilir veya daha uzun süre ihtiyaç duyabilirsiniz.

Konuşma Terapisi

İzolasyon duyguları, yaşadıklarınızı arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle paylaşmanıza engel olabilir. Karşılaştığınız zorluklarla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek eğitimli bir terapistle konuşmayı daha kolay bulabilirsiniz.

Menopoz Sırasında Depresyon Tedavi Edilebilir

Menopoz sırasında depresyon tedavi edilebilir bir durumdur. Semptomları hafifletmeye ve değişiklikleri kopyalamak için stratejiler sağlamaya yardımcı olabilecek birkaç tedavi seçeneği olduğunu hatırlamak önemlidir. Hangi seçeneklerin en etkili olabileceğini keşfetmek için doktorunuzla konuşun.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.