DOLAR 31,2252 0.06%
EURO 33,9301 0.17%
ALTIN 2.043,110,14
BITCOIN %
İstanbul
14°

KAPALI

06:10

İMSAK'A KALAN SÜRE

Virüs vakaları arttıkça, Çin’in sıfır COVID stratejisi geçerli olabilir mi?

Virüs vakaları arttıkça, Çin’in sıfır COVID stratejisi geçerli olabilir mi?

ABONE OL
Mart 27, 2022 06:49
Virüs vakaları arttıkça, Çin’in sıfır COVID stratejisi geçerli olabilir mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PEKİN: 2019’da koronavirüsün ilk tespit edildiği ülke olan Çin, pandemiye sıfır COVID yaklaşımına kalan son adanmışlar arasında yer alıyor.

Ancak iki yıl boyunca neredeyse kapalı sınırlar, toplu testler, hedefe yönelik kilitlenmeler ve karantinalardan sonra, ülke genelinde vakalar arttıkça strateji daha önce hiç olmadığı gibi stres testinden geçiriliyor.

Milyonlarca şu anda kilit altındayken, Çin’in yaklaşımı Omicron varyantının yürüyüşüne karşı dayanabilir mi?

Sıfır-COVID nedir?

Çin, salgınları engellemek için “dinamik sıfır” olarak adlandırdığı bir formülü takip etmek için Mart 2020’de kendisini dünyaya kapattı: Sıkı karantinalar ve anında toplu testler.

Başka yerlerdeki daha yumuşak karantinalardan farklı olarak, Çin’deki insanların yüksek riskli temaslar olarak kabul edildikleri takdirde binalarından çıkmaları yasaklanabilir veya bir otel odasında kalmaya zorlanabilir.

Zorunlu takip ve takip uygulamaları, yakın kişilerin genellikle hızlı bir şekilde tespit edilip karantinaya alındığı anlamına gelir.

Mağazalar, okullar, turistik yerler, ofis blokları ve alışveriş merkezleri, tek bir yakın temas tespit edildikten sonra özetle içerideki insanlarla kilitlendi.

Yetkililer, bölgelerindeki salgınlar nedeniyle devlet medyasında rutin olarak görevden alınmakta veya kınanmaktadır. Bu, yerel yetkililerin herhangi bir kümede hızlı ve sert hareket etme sorumluluğunu yüklüyor.

13 Mart Pazar günü karantinaya alınan 17 milyon Shenzhenli de dahil olmak üzere sakinler her an evde kalmaya zorlanıyor .

Sınırlı varışların haftalarca süren sıkı karantinaya girmesiyle birlikte uluslararası uçuş hacimleri de düştü.

Hükümet, pasaport sahibinin seyahat için iyi bir nedeni olmadıkça, yani giden seyahat talebini azaltmadıkça, süresi dolan Çin pasaportlarını yenilemeyeceğini söyledi.

Çin Neden Direndi?

Pandeminin başlangıcından bu yana Çin’in vaka yükü – 115.000’in biraz üzerinde – başka yerlerde kaydedilenlerin çok küçük bir kısmı.

Resmi ölü sayısı 5.000’in altında kaldı.

2020’nin başlarında Wuhan’daki kaotik ilk salgından kaynaklanan vakaların yaygın olarak eksik bildirildiğine inanılsa da, o zamandan beri hayat büyük ölçüde normale döndü.

Pekin’in komünist liderliği, düşük ölüm oranının yönetim modelinin gücünü gösterdiğini söyleyerek pandemiyi ele alış biçimini siyasi sermaye meselesi haline getirdi.

Liberal demokrasilerin daha geniş başarısızlıklarına bir örnek olarak ABD’deki kaotik COVID-19 yanıtlarını vurguladı. Analistler, stratejideki herhangi bir değişikliğin, Çin’deki kitleler arasındaki virüs algısını da değiştirmesi gerekeceği konusunda uyarıyorlar.

Virüs kısıtlamalarını gevşetmek, kendisini Çin’i güvende tutan lider olarak ilan ettikten sonra Ekim ayında üçüncü bir dönem için aday olan Başkan Xi Jinping için de riskli olabilir.

Etkisi Nelerdir?

Sıfır-COVID’in hem insani hem de ekonomik bir bedeli var.

Özellikle liman kentlerinde ve neredeyse sürekli tecrit uygulanan sınır bölgelerinde tekrarlanan aksamalara neden oldu.

Analistler, fabrikaların ve işletmelerin tekrar tekrar kapatılmasının yavaşlayan ekonomiye katkıda bulunduğunu söylüyor.

Ve sıradan hayatlar üzerinde yıkıcı bir etkisi oldu.

Kilitli topluluklar gıda, malzeme ve tıbbi tedaviye yetersiz erişimden şikayet ettiler.

Sıkı bir karantinadan sonra düşük yapan hamile bir Çinli kadının tıbbi tedaviye erişimini geciktiren üzücü vaka, Çin’in sıfır tolerans yaklaşımının sınırları konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Bu arada, göçmen işçiler, ağır seyahat kuralları ve kısıtlamaları nedeniyle aylarca ailelerinden ayrı kaldı.

Sağlık çalışanlarının, sahipleri karantinaya alındıktan sonra bir corgi’yi döverek öldürmesi gibi aşırı uygulama örnekleri öfkeye yol açtı.

Bakımı Yapılabilir Mi?

Üst düzey bir Çinli bilim adamı bu ay ülkenin virüsle bir arada yaşamayı hedeflemesi gerektiğini söyledi. Bu arada hükümet, ilk kez evde test yapılmasına izin verecek hızlı antijen testleri başlattığını duyurdu – bu, devletin sağlık krizi üzerindeki etkisinin potansiyel bir rehaveti.

Ancak, ülkenin sağlık sisteminin kapasitesi ve yerli aşıların etkinliği konusunda endişeler var.

Pekin Üniversitesi araştırmacıları, Çin’in kısıtlamaları Avrupa ve ABD’dekine benzer bir düzeye indirmesi durumunda tıbbi sistemini alt üst edecek “devasa bir salgın” yaşayabileceği konusunda uyardı.

Ve yetkililer, hastanelerin son zamanlardaki bir salgında mücadele ettiği Hong Kong deneyimini endişeyle izliyorlar.

Omicron varyantı , aralarında aşı tereddütünün yaygın olduğu yaşlı nüfusunu geçtiği için, şehir şu anda virüsten dünyanın en yüksek ölüm oranlarından birine sahip .

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.