DOLAR 32,6028 0.35%
EURO 34,8276 0.19%
ALTIN 2.510,371,06
BITCOIN %
İstanbul
13°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

WEB 3.0 İnternet Tarayıcıları

WEB 3.0 İnternet Tarayıcıları

ABONE OL
Mart 15, 2022 03:57
WEB 3.0 İnternet Tarayıcıları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Teknolojideki tutarlı değişiklikler, insan uygarlığının büyümesinin temelleri olarak hizmet ediyor. Yıllar önce, internet kavramı dünya çapında birçok insana pratik olarak yabancıydı ve bugün tüm dünyayı birbirine bağlayan ağ olarak hizmet ediyor. Peki internetten sonra bir şey daha olabilir mi? Sosyal deneyimlerimizi iletmek ve taramak için izlediğimiz yaklaşımlarda önemli bir rol oynayan internetin evrimi ile yeni bir şeye bakabilir miyiz?

Web tarayıcılarının evriminde bir sonraki aşama olarak Web3 tarayıcıları kavramıyla burada karşılaşabilirsiniz . Düzenli olarak kullandığınız çevrimiçi araçların çoğu, dijital çağın yeni bir aşamasındaki değişikliklere yavaş yavaş uyum sağlıyor. Web tarayıcıları, sosyal ve finansal hizmetler için bir ağ geçidinin yanı sıra çevrimiçi dünyaya erişmek için ihtiyaç duyduğunuz temel araçlardır.

Yeni web3 internet tarayıcıları neler sunuyor? Aşağıdaki yazı, web 3.0 aşaması için tarayıcılar hakkında size bir giriş rehberi sunmaktadır. Ayrıca web 3.0 tarayıcıları arasında iz bırakan en iyi seçeneklerin ayrıntılı bir taslağını da bulabilirsiniz. Ayrıca tartışma, web3’ün dijital dünya için gerekliliğine de odaklanacaktır.


Web3 İnternet Tarayıcısı nedir?

Yüzeyde web3 tarayıcıları ile geleneksel tarayıcılar arasında belirgin bir fark bulmak mümkün değil. Hemen hemen her web3 tarayıcısı, yaygın olarak kullanılan web2 tarayıcılarında sunulan özellikleri geliştirerek kullanır. Ancak, web 3.0 tarayıcıları, kullanıcıları dijital ekonomiler ve merkezi olmayan uygulamalar dünyasına açmaları bakımından web2 tarayıcılarından tamamen farklıdır.

Web 3.0’ın temellerini anlayarak bir web3 tarayıcısının ne olduğuna dair temel bir izlenim geliştirebilirsiniz. Web 3.0’ın arka planına kısa bir genel bakış, web3 internet tarayıcılarının tanımını net bir şekilde anlamada yardımcı olabilir. Tarayıcılara geçmeden önce web 2.0 ile olan farklılıklarını ana hatlarıyla belirterek web 3.0’ın temellerine girelim.

Web 3.0 Temelleri

Web 3.0, birçok açık nedenden dolayı teknoloji dünyasının moda sözcüklerinden biri haline geldi. Temel olarak internetin bir teknoloji olarak evriminde bir sonraki aşamadır. Web 3.0’ı , izinsiz uygulamalar ve protokollerle halka açık blok zincirleri üzerinde çalışan merkezi olmayan bir ağ olarak düşünebilirsiniz . İnternet, web 1.0 ile başladı ve statik içerikli temel web sayfaları sunmaktadır.

Web 2.0

Bir sonraki değişimde, web 2.0 etkileşimli sosyal, tıbbi uygulamalar, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve çevrimiçi pazar yerleri ile internette büyük değişiklikler getirdi. Web 2.0, akıllı telefonlara esnek erişim ve yüksek hızlı iletişimin yanı sıra küresel internet erişiminin yönlendirdiği bir çağda gelişti. Aynı zamanda, web 2.0, çevrimiçi hizmetlere erişim için kullanılan uygulamaların kalitesinde müthiş gelişmeler sağladı.

Bununla birlikte, web 2.0, veri gizliliğiyle ilgili birçok ciddi endişeyle karşı karşıya kalmıştır. Çeşitli sosyal medya platformları ve teknoloji şirketleri, kâr için veri korumasını göz ardı etme iddialarıyla karşı karşıya. Örneğin, hedefli reklamcılık müdahalecilik açısından son derece arttı ve böylece çeşitli kullanıcılar için çevrimiçi deneyimi etkiledi.

Web 3.0 tarayıcılarının Yükselişi

Web3 tarayıcıları , web’in evriminin bir sonraki aşamasında gelir. Web 3.0’ın birincil amacı, merkezi kurumlardan gücü almaya ve kontrolü kullanıcılara vermeye odaklanır. Web 3.0 teknolojileri, merkezi uygulamalardan ve web sitelerinden daha iyi seçenekler olarak hizmet edebilen genel blok zincirlerinden ve kriptografik olarak güvenli dApp’lerden yararlanır. Merkeziyetsizliğin avantajları, dApp tarayıcılarının veya web 3.0 tarayıcılarının artan popülaritesinin başlıca nedenlerinden biridir .

Örneğin, web 3.0 tarayıcılarının yanı sıra merkezi olmayan sosyal medya platformları, kullanıcıları içerikle etkileşime girmeye veya küratörlü reklamları izlemeye yönelik finansal teşviklerle teşvik eder. Hepsinden önemlisi, web 3.0 platformları ve çözümleri, kullanıcı verilerini en yüksek teklifi verenlere satmaz. Ayrıca web 3.0 , verilerden para kazanmanın yanı sıra birlikte çalışabilirlik için sağlam bir temel sunar. Kullanıcılar, büyük bir kâr payı ile kendi verilerinden faydalanır.

Web3 Tarayıcıları Çevrimiçi Deneyimi Nasıl Değiştiriyor?

Web 3.0 tarayıcıları, temelde, tarayıcıların geleneksel özelliklerini kullanmanıza izin veren merkezi olmayan uygulamalardır. Verilerinizin kontrolünü elinizde tutmanıza ve verilerinizden elde edilen kârın büyük kısmını korumanıza izin verirler. Web 3.0’ın etki alanı, birçok yeni web 3.0 projesinin tanıtılmasıyla sürekli artmaktadır.

Ek olarak, çeşitli web3 projeleri, merkezi web dışında çalışmanıza yardımcı olan birçok araç ve hizmeti kolaylaştırır. Web3 internet tarayıcıları , özellikle merkezi olmayan dosya depolama ve IoT iletişimi gibi birçok hizmetin dahil edilmesiyle çevrimiçi deneyim algısını değiştiriyor .

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.