DOLAR 32,5917 0.34%
EURO 34,8123 0.15%
ALTIN 2.508,951,00
BITCOIN %
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yeterince Uyuyamamakla Övünmeyi Bırakma Zamanımız

Yeterince Uyuyamamakla Övünmeyi Bırakma Zamanımız

ABONE OL
Mart 22, 2022 02:10
Yeterince Uyuyamamakla Övünmeyi Bırakma Zamanımız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul’dan şehir dışına taşındığımda fark ettiğim ilk şeylerden biri, hayatın dinginliğinden ve rahat temposundan ne kadar keyif aldığımdı.

Şehirle ilgili sevdiğim milyonlarca şey var ama rekabeti sevmedim; her zaman süper meşgul olma ihtiyacı ; söz konusu meşguliyetten dolayı uyuyamamak ve bir de üstüne, yeterince uyumamanın cazibesi.

Tabii ki, bu sağlıksız övünme İstanbul ile sınırlı değil – ve pandemiden ortaya çıkacak olumlu bir şey varsa, umarız ki bu, işleri yavaşlatma konusundaki toplu kucaklaşmamız olacaktır. Yine de, daha az çılgın yaşam tarzlarını benimseyen tüm bu denemeler ile hala oldukça meşgulüz.

Evdeki ofislerimizden hiç çıkmadığımız için neredeyse aşırı sosyalleşiyor ve daha uzun saatler çalışıyoruz . Şahsen, insanların sanki bu iyi ya da asil bir şeymiş gibi ne kadar meşgul oldukları ve ne kadar az uyudukları hakkında alçakgönüllü övünmelerini duymaktan biraz yoruldum.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri , yetişkinlerin üçte biri düzenli olarak yeterince uyumuyor. Bazı durumlarda, bu uykusuzluk veya diğer uyku bozukluklarından kaynaklansa da, çoğu insan yeterince uyuyamaz çünkü uyanma saatlerini sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar, genellikle yenilmez oldukları inancıyla uzatırlar. .

Bununla birlikte, iyi uykunun sağlık için kritik öneme sahip olduğu ve bunun tersinin diyabet ve obezite gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği.

Hatta bazı araştırmacılar, yaz saatinin uykumuz üzerindeki etkisini sorguluyor, bu yüzden ondan tamamen kurtulmayı düşünmek için yeterli , çünkü fazladan bir saatlik uykunun bu kadar önemli olduğuna inanıyorlar.

Sürekli Maço Klişeler

Geçen yıl, yazarların 2.500’den fazla katılımcıyla kendi uykuları, uyku algıları ve kendilerini ve başkalarını ne kadar uykuya göre yargıladıkları hakkında sorular soran 12 deney yaptıkları Uykudan Yoksun Erkeklik Klişesi adlı bir araştırma çıktı. alırlar.

Deneyler, toplumun daha az uyuyan erkekleri daha erkeksi gördüğünü ve onları daha olumlu değerlendirdiğini buldu. (Not: Aynı şeyi kadınlar için de doğru bulmadılar.)

Fizyolog , uyku uzmanı ve Londra merkezli yazar Dr. Nerina Ramlakhan , iki tür uykusuz palavra olduğuna inanıyor. Birincisi, şehirlerde gördüğünüz “machismo tipi” – uykuya ihtiyaçları olmadığını düşünen şirket yöneticileri.

“Şehirdeki tüm kültür, işi halletmek için her iki uçta da uykunuzdan dilimler koparmak ve düşünmekle ilgilidir… işinize bağlı olduğunuzu gösterir.”

Ve sonra, çok aydınlanmış oldukları için uyumaya ihtiyaç duymayan “ruhsal gurular” olarak adlandırdığı kişiler var.

“Bence doğanın bizi hayatımızın üçte birini uyuyarak geçirmemiz için tasarlamasının bir nedeni var” diyor.

İyi bir gece uykusu almak neden önemlidir?

Ramlakhan, “İyi uyuduğumuzda daha fazla canlılığa ve fiziksel enerjiye sahibiz” diyor. Duygusal olarak iyi hissettiğimizde, çevremizdeki insanlarla – sevdiklerimiz, meslektaşlarımız, müşterilerimiz – ve hayatın stresleriyle daha iyi başa çıkabiliyoruz.

“Zihinsel olarak daha keskiniz ve lazer odaklıyız” diyor. “Ruhsal olarak, daha ilham verici ve daha tutkulu hissediyoruz. Bununla uyanıyorsun, Fransızlar buna ne diyor, yaşama sevinci ! O yaşam sevinci.”

İyi bir gece uykusu, dayanıklılığın ve bilişsel işleyişin artmasına, işte daha iyi performansa ve fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal onarıma yol açabilir.

Bunu kesinlikle kendi hayatımda buldum. Uykuya ve daha sağlıklı bir yaşam tarzına öncelik vermeye başladığımda – daha az içmeye, daha temiz yemeye (daha az simit, daha fazla sebze), daha fazla egzersiz yapmaya başladığımda, kendimi ve kariyerimi daha ciddiye almaya başlamam tesadüf değil.

Ondan önce gruplardaydım, hafta içi şovlarda oynuyordum ve sürekli dışarı çıkıyordum. Kesinlikle yeterince uyuyamıyordum ve sonuç olarak, profesyonel hedeflerime istediğim kadar çaba gösterecek enerjiye veya dayanıklılığa sahip değildim.

Uykusuzluğun sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri
Yeterince uyumazsanız, kendinizi daha sinirli, bitkin, daha az keskin ve daha az motive hissetmeye başlayabilirsiniz.

Ramlakhan, “Belirli rahatsızlığımız ne olursa olsun – bazı insanlar için migren olabilir, bazıları için irritabl bağırsak olabilir – tükendiğimizde alma eğilimimiz ne olursa olsun, ” diyor Ramlakhan. “Yeterince uyuyamazsak, bu ortaya çıkar.”

10 yılını psikiyatride çalışan Ramlakhan, yeterince uyumamanın insanların ruh sağlığı üzerindeki etkisini gördüğünü ve bunun da genellikle kaygı ve depresyona yol açtığını açıklıyor.

Şahsen, mumu her iki ucundan da yaktığımda, olmam gerektiğini bilsem bile taahhütlerimi sınırlamadan hemen üşüdüğümü görüyorum. Vücudum ondan kurtulmama izin vermiyor.

Saatlerin değişmesi

Yaz saati uygulamasıyla ilgili olumsuz etkiler biraz tartışmaya açık.

2014 yılında yapılan bir araştırma , bir saatlik uykuyu kaybettiğimiz Mart ayında yaz saati uygulamasının başlamasını takip eden gün kalp krizlerinde yüzde 24’lük bir artış olduğunu gösterdi. Ayrıca, bir saat kazandığımız sonbaharda yaz saati uygulamasının sona ermesinin ardından yüzde 21’lik bir azalma gösterdi.

2016’da bir çalışma , yaz saati uygulamasına geçişten sonraki ilk 2 gün boyunca iskemik inme oranının yüzde 8 daha yüksek olduğunu gösterdi. Araştırmalar, araba kazalarında da hafif bir artış olduğunu göstermiştir.

Ramlakhan, bu saat değişikliğine çok fazla önem verdiğimize, insanların daha esnek olması gerektiğine inanıyor.

“Sanırım ‘1 saatlik bir vardiyanın sağlığımız üzerinde bu kadar derin bir etkisi olacaksa kendimize nasıl bakıyoruz?’ hakkında konuşmaya uygun olduğunu düşünüyorum” diyor.

Bu olumsuz etkilerin o kadar izole olmadığını varsayıyor.

“1 saatlik saat değişikliğinden bu kadar olumsuz etkilenen insanların önceden var olan tıbbi rahatsızlıkları veya yaşam tarzı alışkanlıklarında onları saat değişikliğinin etkilerine karşı daha savunmasız hale getiren bazı sınırlamaları olduğundan şüpheleniyorum. ” diyor.

Sağlıklı, bütünsel bir yaşam tarzının önemi

Ramlakhan, saat değişikliğine karşı daha az savunmasız olmanın sırrının bütünsel bir yaşam tarzına öncülük etmek olduğuna inanıyor. Başka bir deyişle, yeterince uyumak, tüm öğünün değil, eksiksiz bir kahvaltının sadece bir parçasıdır. Ayrıca şunları yapmanız gerekir:

  • sağlıklı beslen
  • düzenli hareket et
  • bolca su iç
  • kafeine aşırı güvenmemek
  • aşırı alkol almaktan kaçının
  • ilişkilerine ve aklına dikkat et

Ramlakhan, “Uyuma şeklimiz, nasıl yaşadığımızın bir yansımasıdır” diyor. “Uyandığımız andan itibaren kendimizi gece nasıl uyuyacağımıza hazırlıyoruz. Gün içinde yaptığımız tüm seçimler uykumuzu etkiler.”

‘Gerçek işe’ ulaşmak

Ne yazık ki, bazı insanların bir şeyler yapmanın farklı bir yolunu bulmadan önce tükenmeleri gerekiyor.

“Acı gerçek bu,” diyor Ramlakhan. Genellikle insanlar uyku koçluğu seansları için ona yönlendirildiklerinde, o noktaya ulaşmadan hemen önce gelirler.

Ramlakhan, uykularını iyileştirmek için bu müşterilerle birlikte çalışacak ( iyi bir dinlenme için pazarlık konusu olmayan beş şeyi kullanarak ) ve ancak uykularında gözle görülür bir fark olduğunda, “gerçek iş” dediği şeye ulaşabilir.

Asıl iş, insanların neden uykudan kaçmayı tercih ettiklerinin – işlerini sevmediklerini, ilişkilerinde mutlu olmadıklarını veya hayatlarında önlerine çıkan başka bir şeyin olduğunu – ortaya çıkarmaktır.

Ramlakhan, “Bazen uykuyla ilgili olarak yararsız seçimler yapıyoruz çünkü odadaki file gerçekten bakmak istemiyoruz” diyor.

Yeterli dinlenme ile, sadece hayatta kalmak yerine gelişebilmemiz için, karşılaşabileceğimiz her türlü zorlukla başa çıkmak için daha donanımlıyız.

İletişim Yollarını Değiştirmek

Ramlakhan, sohbeti tam bir gece dinlenmesini gururla geri kazanmaya kaydırmanın yolunun, uykunun önemi konusunda farkındalık yaratmak olduğuna inanıyor.

“Arianna Huffington, o kadar uykusuz kaldığı ve bayıldığı zamanları meşhur bir şekilde anlatmıştı … Açıkça başarılı insanlar olan, uykunun kendileri için ne kadar önemli olduğunu söyleyen böyle insanlar, kültürü değiştirmeye başlar.”

Ramlakhan, bu konuşmaların daha yaygın hale gelmeye başladığına, ancak Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık gibi ülkelerin daha gidecek çok yolu olduğuna inanıyor.

“Hala ‘Uykumdan dilimler ayırabilirim ve daha etkiliyim’ gibi maço bir kültür var. Ama aslında değiliz. Daha az üretken oluyoruz” diyor Ramlakhan.

Mesele şu ki, iyi uyumak hiç şu anda olduğundan daha önemli olmamıştı.

“Şu anda yaşadığımız her şeyle birlikte… uykumuza öncelik vermemiz gerekiyor” diyor.

Ayrıca tam bir gece dinlenmekle övünmek için daha iyi bir zaman olamaz. başlayacağım. Dün gece 7 saat uyudum ve bu sabah kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi ve bir fincan yeşil çay içtim ve bu hikayeyi bitirmeye odaklanmamı sağladı. Harika hissediyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.